Çok Satan Bir Kitap İçin 10 Adım

 

 Çok Satan Bir Kitap İçin 10 Adım

Kitabınızın Çok Satanlar rafında yer almasını istiyorsanız size vereceğimiz on adımı ciddiye alın. Yeni çıkan kitapların %99’u çok satanlar rafına girmiyor; bu bir kader midir yoksa bir başarısızlık mıdır?

Global English Editing bazı çok satan kitapların ortak özelliklerini paylaştı. Uluslararası çok satan kitapların ortak bir özelliği var; işte o özellikler… Bu özellikleri dikkate almanızı öneririm; zira bu artık her yayınevi tarafından bilinen bir gerçek. Ben de bu özellikleri sizin için değerlendirmeye çalışacağım.

Bilal Özbay

  1. Okunabilir Bir Metin Hazırlama

İlla mükemmel bir metin sunmaya çalışılmamalı; ilk kitabınızda Oskar kazanmanın peşine düşmeyin. Bulunduğunuz ülkedeki okuyucuyu önemseyin. Karmaşık olmayan basit bir dil kullanmaya dikkat edin, betimlemeleri daha kısa tutun, kısa ve basit cümlelerle daha komplike konular ele alın.

 

  1. Kitap Adı ve Kapak Çok Önemli

Bir kitabı rafta gösteren ilk özelliği onun kapağıdır. Kapak aslında kitabın beden dilidir. Kapak ebadı, kitabın cildi, kapakta kullanılan görsel ve kitabın adı, bize kitap ile ilgili ilk intibayı verir; kitabın bu özellikleri adeta onun ruhunu yansıtır.

Eğer tanınan bir yazar değilseniz kitabın bedenine veya dış görüşüne özen göstermelisiniz.

Kitap adı ise Kapakta ayrıca çalışılması gereken bir konudur. İsim kişinin kaderini de bağlar derler; bu nedenle kitabın ruhunu yansıtacak bir isim seçilmelidir. Bu ismin popüler bir isimlerden seçilmesi algıda seçiciliği artıracaktır.

Yazarlar isim bulmada pek başarılı değildir ve bu konu yayınevine veya editöre bırakılmalıdır.

 

  1. Romanda Karakter Seçimi

Hikayenizi anlatırken Karakterleri özenle seçin, bu seçimi yaparken popüler olanları tercih edin. Örneğin bugünlerde esas karakterlerin, Avukat, Savcı, Psikolog, Doktor olması gibi. Karakter sayısı mümkün olduğunca az tutulması ve bu karakterlerin özelliklerinin güçlü tutulması önemlidir.   

 

  1. Kitapta Mümkün Oldukça Az Konu İşlenmelidir

Kitapta her şeyi anlatmayı çalışmak kitabın dağılmasına neden olur ve bu okuyucuyu da sıkabilir; bunun yerine kitabın genelinde bir veya iki konu üzerinde durabilirsiniz. Diğer yardımcı konular ise bu iki konuyu güçlendiren konular olabilir.

Çok Satan kitaplarda daha çok işlenen ortak konular; aşk, ihanet, intikam, annelik gibi konulardır. Siz kendi zamanınızdaki popüler konuları işleyebilirsiniz.

 

  1. Duygusal Uyarıcılık

Kitap dil anlatının yanında duygusal etki açısından da uyarıcı olmalıdır. Okuyucu karakter veya hikaye ile empati kurduğunda etkileniyorsa yani karakter ile birlikte gülebiliyor, ağlayabiliyor veya acı çekebiliyorsa, onunla birlikte aşık olabiliyor veya intikam alabiliyorsa duygusal olarak başarılı olacaktır.

 

  1. Yayınevi Seçimi

İstediğiniz yayınevinin sizinle çalışma ihtimali düşük olabilir veya yayınevi, kitabınıza yatırım yapmamayı tercih edebilir. Yayınevi seçerken Dağıtım ve tanıtım ağının olup olmadığına dikkat edin.

Kitabın yayınlanması kadar kitabın tanıtım ve dağıtımı da önemlidir.

Yayınevinin bulunduğu ülke, bölge ve şehir de önemlidir. Bu, kitap endüstrisinin merkezi ve lojistik destek anlamında önemlidir.

 

  1. Kurgu mu kurgu dışı mı?

Kurgu kitaplarının kurgu olmayan kitaplara göre daha çok sattığı gerçeği önümüzdeyken kurgusuz kitaplar yazmaktaki ısrar insanı düşündürebiliyor. Amerika’yı yeniden keşfetmenin bir anlamı yok.

Bir kitap konusu veya tür seçerken mutlaka Amerika’yı göz önünde bulundurun. Zira diğer birçok şeyde olduğu gibi kitap sektöründe de dünyadaki endüstrinin merkezi bu ülkedir. Bu ülkede hangi tür, hangi kategori ve hangi konular çok satıyorsa ibreyi o yöne çevirmek gerekmektedir. Ülkemizdeki çok satan kitapların türüne baktığınızda Amerika’daki ile benzerlik gösterir.

 

  1. Editör Seçimi

Yazar kadar kitapta editörün de hakkı vardır dersek abartmış olmayız sanırım. Bazı kitapların editörü değiştikten sonra kaderlerinin de değiştiğini görebiliyoruz. İyi bir kitap kötü bir editörün elinde ölü doğabilir. Ortalama bir kitap ise iyi bir editörün elinde çok satanlar listesine girebilir.  

 

  1. Kitabın Çıkma Zamanı

Kitabın çıkma yani tanıtılma zamanı da kitabın satışında çok önemlidir. Kitabın konusu belirli gün veya haftalar ile ilgiliyse tanıtımın bu gün ve haftalar arefesinde yapılması iyi olacaktır. Böyle bir durum yoksa tatil zamanlarında tanıtım yapmak sakıncalıdır. Ayrıca sezon başlarında veya sonların tanıtım yapmak da sakıncalı olabilir. İyi ve tanınmış yazarlarla aynı zaman diliminde de kitap yayınlamamak gerekir zira rekabet etmek zor olacaktır.

  1. Kitaba Erişebilirlik

Kitabı sadece fiziki olarak sunmak onun erişebilirliğini de sınırlandıracaktır. Satıştaki yüzdelik dilimlerin tamamına yönelik çalışmalar yapılmalıdır. Kitap internet satışlarında, e-kitap satışlarında, sesli kitap satışlarında, engellilere yönelik satış mecralarında kendini var ederek erişebilirliğini artıracaktır.

 

Bilal Özbay-Yazar

 

 Kapat